PoE++ Gigabit Injector 60W, metal housing (+48V to +57V DC Input), without power supply
Product number:
EX-6008POE-WO
GTIN/EAN:
4718359600845
PoE++ Gigabit Injector 60W, metal housing (+48V to +57V DC Input), without power supply
The Gigabit Ethernet PoE Injector EX-6008PoE-WO in a robust metal housing allows PoE enabled end devices such as IP telephones, IP cameras, WLAN access points, etc. to be powered via the network cable. It supports the PoE standards IEEE 802.3af (PoE), IEEE 802.3at (PoE+) and IEEE 802.3bt (PoE++) and provides a maximum power output of up to 60W at the PoE port. The 48V–57V power supply is provided by an optional power supply unit via a DC-Jack or terminal block. The EX-6008PoE-WO guarantees secure data transmission and excellent performance of up to 1000 Mbps. The compact and robust metal housing can be mounted directly on the wall or on a 35mm DIN rail using the supplied DIN-Rail kit.
- Provides power to remote network devices
- 10/100/1000Base-T Gigabit Ethernet
- Fully IEEE 802.3af/at/bt Power Over Ethernet (PoE) compliant
- Maximum power delivered:
- 802.3af, Type 1: 15.40W (PSE), 12.95W (PD)
- 802.3at, Type 2: 30.00W (PSE), 25.50W (PD)
- 802.3bt, Type 3: 60.00W (PSE), 51.00W (PD)
- Plug and play, no configuration and installation required
- LED status indicators for power supply and PoE
- Power Input: 48-57V (DC-Jack or Terminal Block)
- Rugged, compact metal housing
- Includes DIN-Rail Kit
Package Contents:
EX-6008PoE-WO, DIN-Rail Kit, Manual
| Connections: | RJ45 |
|---|---|
| Data transmission: | 1000Base-T |
| Interface: | Ethernet |
| Mounting Type: | DIN-Rail |
| Number of ports: | 2 |
| PoE Budget: | 60W |
| Power connection: | DC Jack & TB 48-57V |
| Power over Ethernet: | Yes |
| Temperature range: | -20°C to +60°C |