2-Port PoE++ 10 Gigabit Injector 90W, -40°C to +80°C
The EX-60350 10 Gigabit Ethernet PoE injector, housed in a robust metal casing, enables end devices such as IP telephones, IP cameras, Wi-Fi access points, etc. to be powered via the network cable. It incorporates two independent PoE++ injectors with a maximum total power output of 90 W and data transfer rates of up to 10 Gbit/s. Power is supplied via the terminal block (12 to 48 VDC) and can also be provided redundantly to minimise operational downtime. Thanks to its robust metal housing and extended operating temperature range of -40°C to 80°C, it is suitable for a wide range of applications, even in harsh environments. The scope of delivery includes a pre-assembled DIN-Rail kit and a wall mounting bracket.
- Two separate PoE++ injectors in a single device
- Supplies power to two network end devices via the data cable
- Fully IEEE 802.3af/at/bt Power Over Ethernet (PoE) compliant, Mode/Alternative A and B
- RJ-45 Ethernet data transfer rate: 10 Gbps, 10/100/1000/2500/5000 Mbps
- Maximum total power output:
- 802.3af, Typ 1: 15.40 W (PSE), 12.95 W (PD)
- 802.3at, Typ 2: 30.00 W (PSE), 25.50 W (PD)
- 802.3bt, Typ 3: 60.00 W (PSE), 51.00 W (PD)
- 802.3bt, Typ 4: 90.00 W (PSE), 71.00 W (PD)
- Maximum total power output across both ports: 95W
- LED status indicators for power supply and PoE
- Power supply via terminal block 12 V to 48 VDC
- Power Booster generates PoE voltage range 46 - 57 VDC
- Rugged, compact metal housing, IP40
- Includes DIN-Rail Kit and wall mounting bracket
- Extended operating temperature range from -40°C to +80°C
Packaging contents:
EX-60350, DIN-Rail Kit (pre-assembled), Wallmount Kit, Manual
| Connections: | RJ45 |
|---|---|
| Data transmission: | 10GBase-T |
| Interface: | Ethernet |
| Mounting Type: | DIN-Rail |
| Number of ports: | 4 |
| PoE Budget: | 90W |
| Power connection: | TB 12-48V |
| Power over Ethernet: | Yes |
| Temperature range: | -40°C to +80°C |