Mini 4+1-Port Industrial Gigabit SFP PoE+ Switch, unmanaged
The extremely compact, industrial-grade 5-port gigabit switch EX-62020POE-SFP offers full gigabit performance on all ports despite its small external dimensions. Up to 30W are available on each of the four RJ45 ports for connecting PoE Power Devices (PD) such as IP cameras or IP phones. The fifth Gigabit port is an SFP slot. Matching SFP transceivers are available as accessories. Thanks to the robust metal housing and the extended operating temperature range from -40°C to 80°C, it is suitable for a variety of applications, even in harsh environments. Power is supplied via the terminal block (12~48VDC) and can also be redundant to reduce operational failures. A DIN-Rail Kit (pre-assembled) and a wall mounting bracket are included in the scope of delivery.
- 4x 10/100/1000Tx RJ45-Port, 1x 100/1000Fx SFP slot, auto detection
- Power up to 4 PoE-capable remote network devices, transfers data and power on one single cable
- Fully IEEE 802.3af compliant PoE (PSE) type 1 = 15.40W and
- IEEE802.3at PoE+ (PSE) type 2 = 34.20W
- Maximum power delivered (PD): Type 1 = 12.95W / Type 2 = 25.50W
- Compliant with IEEE 802.3af/at Power Over Ethernet (PoE), Mode/Alternative B
- Auto-MDI/MDIX eliminates the need for crossover cables
- Supports auto-negotiation and 10/100Mbps half/full duplex and 1000Mbps full duplex
- Supports jumbo frames up to 9kBytes
- Terminal block for redundant DC input, 2x 12 V to 48 VDC
- Scales the input voltage to the PoE voltage range (42 - 57VDC)
- Rugged, very compact metal housing, IP40
- Includes DIN-Rail Kit and wall mounting bracket
- Extended operating temperature range from -40°C to +80°C
Note:
Refer to the STP cable grounding technical note.
Packaging content:
EX-62020PoE-SFP, DIN-Rail Kit (pre-assembled), Wallmount Kit, Manual
| Connections: | RJ45 / SFP |
|---|---|
| Data transmission: | 1000Base-T / 1000FX |
| Design: | Compact |
| Interface: | Ethernet |
| Mounting Type: | DIN-Rail |
| Number of ports: | 4+1 |
| PoE Budget: | 120W |
| Power connection: | TB 12-48V |
| Power over Ethernet: | Yes |
| Temperature range: | -40°C to +80°C |