DIN-Rail power supply Mean Well XDR-240E-24
The XDR-240E is an ultra-slim 240-watt DIN rail power supply with a width of only 40 mm. Its high efficiency of up to 95.5% and low standby power consumption of <1.2 watt save energy and reduce waste heat.
  • DIN rail power supply for various EXSYS USB hubs, network switches, etc.
  • Output power DC: 24V/10A, 240W
  • Input voltage: 85 ~ 264 VAC
  • Relay contact for DC OK (max. 30VDC/1A)
  • DC output voltage adjustable 24-29VDC
  • Metal housing
  • Mounting on TS-35/7.5 or 15 industrial rail
  • Ultra-slim, saves a lot of space in the control cabinet
  • Worldwide certifications for various areas of application
  • Protected against short circuit, overload, overvoltage, and overtemperature
  • Operating temperature range: -40° to +70°C
  • Operating altitude up to 5000 m (OVCIII up to 2000 m)
  • LED indicator for switched-on power supply
  • Dimensions: 40 x 125.2 x 116 mm (W x H x D)
  • Manufacturer: MEAN WELL
Connections: 4-pin Terminal Block
Inputs: 85-264VAC - 50/60Hz
Mounting Type: DIN-Rail
Outputs: 24VDC/10A
Power: 240W