4 Port USB 3.2 Gen 1 Metal HUB, 1x USB-C and 3x USB-A ports (Surge Protection)
Product number:
EX-1194HMS
GTIN/EAN:
4718359119422
4 Port USB 3.2 Gen 1 Metal HUB, 1x USB-C and 3x USB-A ports (Surge Protection)
The EX-1194HMS is a USB 3.2 Gen 1 (previously called USB 3.0) metal hub that complies with the Universal Serial Bus (USB) specification Revision 3.2 Gen 1 and works up to 5Gbps. It provides one USB-B upstream port and 4 downstream facing ports with one USB-C and 3 USB-A connectors. The EX-1194HMS support 15KV ESD Surge protection for all ports. Port 1 support a full-featured USB-C female port. It is possible to connect up to four external USB 3.2 Gen 1 peripheral devices to one USB 3.2 Gen 1 port in a 19-inch rack. The EX-1194HMS fulfils the special requirements of industrial applications.
- USB 3.2 Gen 1 metal HUB with one USB-C and three USB-A downstream ports
- 15KV ESD Surge Protection for all ports
- Power +7V up to +48V DC over the terminal block
- Automatic detection of input polarity on the terminal block
- Power supply optionally also from the USB-BUS +5V (Bus-Power)
- 900mA current on all 4 ports (Self-Power)
- Fast USB battery charging with CDP and DCP mode
- Easy installation with the included DIN-Rail Kit
- Supports all USB 1.1 up to 3.2 Gen 1 compatible devices
- Compact industrial design with a robust metal housing
- LED Power Display
- Internal jumper for individual control of power supply:
- ENA = bus power operation possible
- DIS = operation with power supply only (self power)
Packaging contents:
EX-1194HMS, USB 3.2 Gen 1 cable 1.5m, DIN-Rail Kit, Manual
| Application: | Industrial |
|---|---|
| Cable length: | 2.0m |
| Charging power total: | 18W |
| Colour: | black |
| Data transmission: | 5Gbps |
| Housing: | Metal |
| Inputs: | USB-B socket |
| Interface: | USB 3.2 Gen 1 |
| Mounting Type: | DIN-Rail |
| Number of ports: | 4 |
| Outputs: | 3x USB-A Socket / 1x USB-C Socket |
| Power connection: | TB 12-48V |
| Surge protection: | 15KV ESD |
| Temperature range: | 0°C to +55°C |