4 Port USB 3.2 Gen 1 HUB with 3.0KV Isolation
Product number:
EX-1182VIS-2
GTIN/EAN:
4718359118258
4 Port USB 3.2 Gen 1 HUB with 3.0KV Isolation
The EX-1182VIS-2 allows you to expand a USB 3.2 Gen 1 output (previously 3.0 or 3.1 Gen 1) of a notebook or desktop computer with three additional USB 3.2 Gen 1 and one USB 2.0 port with 15KV ESD surge protection and 3KV isolation. Up to four external USB peripherals can be connected to a single USB 3.2 Gen 1 port on a notebook, desktop or server. The supplied EX-K1551V cable can be attached to the EX-1182VIS-2 without a screwdriver using knurled screws. The EX-1182VIS-2 can be mounted on a DIN rail in a 19" rack, on the wall or under a table.
- USB 3.2 Gen 1 HUB with three USB 3.2 Gen 1 and one USB 2.0 downstream port
- 3KV isolation between upstream and all downstream ports
- 15KV ESD surge protection for each port
- Power supply 5V/4A DC socket with plug-in power supply
- Optionally also powered via USB-BUS +5V (bus powered)
- Up to 2.3A current at one port, 900 mA when all ports in use simultaneously (max. output 18W)
- Supports battery charging v1.2 (CDP, DBP)
- Robust plastic casing
- 1x LED power indicator
- Chipset: Genesys GL3523
Note: USB 2.0/1.1 is not supported by USB 3.2 Gen 1 ports.
Packaging Contents:
EX-1182VIS, 5V/4A power supply, USB 3.2 Gen 1 cable 1.5m, DIN-Rail kit, wall bracket, manual
| Application: | Industrial |
|---|---|
| Cable length: | 1.5m |
| Charging power total: | 25W |
| Colour: | beige |
| Data transmission: | 5Gbps |
| Housing: | Plastic |
| Inputs: | USB-B socket |
| Interface: | USB 3.2 Gen 1 |
| Isolation: | 3KV |
| Mounting Type: | Desktop |
| Number of ports: | 4 |
| Outputs: | 3x USB-A Socket / 1x USB-C Socket |
| Power connection: | DC Jack 5V |
| Surge protection: | 15KV ESD |
| Temperature range: | 0°C to +55°C |