4 Port USB 2.0 Metal HUB with extended Temperatur from -40°C up to +85°C
Product number:
EX-1163HMS-WT
GTIN/EAN:
4718359116360
4 Port USB 2.0 Metal HUB with extended Temperatur from -40°C up to +85°C
The EX-1163HMS-WT offers four USB 2.0 Downstream ports with each 15KV Surge Protection. It is possible to connect up to four external USB 2.0 peripheral devices to one USB 2.0 port in a 19-inch rack. He can be used for automation– and office applications. The EX-1163HMS-WT fulfils the special requirements of industrial applications. He is very compact and robust. The EX-1163HMS-WT support temperature from - 40°C degree up to +85°C degree.
- USB 2.0 HUB with 15KV ESD Surge Protection for all 4 ports
- Support protection of devices against voltage fluctuation
- Support a extended temperature field from –40°C to +85°C
- Power +7V up to +48V DC from the Terminal Block
- Easy installation with the included DIN-Rail Kit
- Compact industrial design with additional lateral heatsink
- Provides Status LED for each downstream port
- Optional power over USB port +5 Volt (Bus-Power)
- Chipset: Genesys
- Internal jumper for individual control of power supply:
- ENA = bus power operation possible
- DIS = operation with power supply only (self power)
Packaging contents:
EX-1163HMS-WT, USB 2.0 cable 2.0m, DIN-Rail Kit, Manual
| Application: | Industrial |
|---|---|
| Cable length: | 2.0m |
| Charging power total: | 10W |
| Colour: | black |
| Data transmission: | 480Mbps |
| Housing: | Metal |
| Inputs: | USB-B socket |
| Interface: | USB 2.0 |
| Mounting Type: | DIN-Rail |
| Number of ports: | 4 |
| Outputs: | 4x USB-A socket |
| Power connection: | TB 7-48V |
| Surge protection: | 15KV ESD |
| Temperature range: | -40°C to +85°C |