4-Port USB 2.0 Metal Hub for Table, Wall and DIN Rail Mounting, 15KV ESD Protection
Product number:
EX-11214HMVS
GTIN/EAN:
4718359112140
4-Port USB 2.0 Metal Hub for Table, Wall and DIN Rail Mounting, 15KV ESD Protection
The robust, industrial-grade EX-11214HMVS USB hub with four screwable USB 2.0 outputs is suitable for consumer and industrial applications. It can be installed on the wall or even on a support rail and connects to computer, notebook or server with the included USB 2.0 cable. It supports Hi-Speed USB 2.0 data transfer rate of up to 480 Mbps and is backward compatible to USB 1.1.
Power is supplied via the included plug-in power supply or an optionally available DIN rail power supply (self-power). Bus power is not supported.
- USB 2.0 metal HUB with four downstream ports
- Power +5V DC via DC-Jack or +9V up to +36V DC via the Terminal Block
- 500mA current on all 4 ports
- 15KV ESD Surge protection
- Automatic detection of input polarity on the current terminal block
- Automatic recognition the data transfer rate for the attached external devices
- Includes Wallmount Kit and DIN Rail Kit
- Compact industrial design
- Rugged Metal Case
- 1x Green LED for Power Display
- Chipset: Genesys
Packaging content:
EX-11214HMVS, USB 2.0 cable (2m), Power Supply 5V/2A, DIN-Rail Kit, Wallmount Kit, Manual
| Application: | Industrial |
|---|---|
| Cable length: | 1.8m |
| Charging power total: | 10W |
| Colour: | black |
| Data transmission: | 480Mbps |
| Housing: | Metal |
| Inputs: | USB-B Socket |
| Interface: | USB 2.0 |
| Mounting Type: | Desktop / DIN-Rail |
| Number of ports: | 4 |
| Outputs: | 4x USB-A socket |
| Power connection: | DC Jack 5V & TB 9-36V |
| Surge protection: | 15KV ESD |
| Temperature range: | 0°C to +55°C |