2-Port PoE++ Media Converter 90W, SFP, -40°C to +80°C
The compact, industrial-grade EX-60344 media converter provides reliable conversion between copper and fibre-optic environments. It features two 10/100/1000Base-T ports with 90W PoE++ and a dual-mode 100/1000Base-X SFP port (auto-detection). Depending on requirements, various types of optionally available SFP modules can be used. Thanks to its robust metal housing and extended operating temperature range of -40°C to 75°C, it is suitable for a wide range of applications, even in harsh environments. Power is supplied via the terminal block (12 to 48 VDC). The EX-60344 supports Auto-MDI/MDI-X and auto-negotiation. The scope of delivery includes a DIN-rail kit (pre-assembled) and a wall-mount bracket.
- 2x 10/100/1000T RJ45-Port, 1x 100/1000X SFP slot, auto detection
- Fully IEEE 802.3af/at/bt Power Over Ethernet (PoE) compliant, Mode/Alternative A and B
- Maximum power delivered:
- 802.3af, Typ 1: 15.40 W (PSE), 12.95 W (PD)
- 802.3at, Typ 2: 30.00 W (PSE), 25.50 W (PD)
- 802.3bt, Typ 3: 60.00 W (PSE), 51.00 W (PD)
- 802.3bt, Typ 4: 90.00 W (PSE), 71.00 W (PD)
- Maximum total power output across both ports: 90W
- Auto-MDI/MDIX eliminates the need for crossover cables
- Supports auto-negotiation and half/full duplex
- Power supply via terminal block 12 V to 48 VDC
- Power Booster generates PoE voltage range 46 - 57 VDC
- Rugged, compact metal housing, IP40
- Includes DIN-Rail Kit and wall mounting bracket
- Extended operating temperature range from -40°C to +80°C
Packaging contents:
EX-60340, DIN-Rail Kit (pre-assembled), Wallmount Kit, Manual
| Connections: | RJ45 / SFP |
|---|---|
| Data transmission: | 1000Base-T |
| Interface: | Ethernet |
| Mounting Type: | DIN-Rail |
| Number of ports: | 2+1 |
| PoE Budget: | 90W |
| Power connection: | TB 12-48V |
| Power over Ethernet: | Yes |
| Temperature range: | -40°C to +80°C |