17 in 1 USB-C / Thunderbolt 4 Docking Station, for Notebook and MacBook
The EX-1227HM is a USB-C / Thunderbolt docking station that transforms your Notebook/MacBook into a fully-fledged workstation. The EX-1227HM is equipped with one USB-A 2.0 Port, two USB-A 3.2 Gen 1 Ports, one USB-A 3.2 Gen 2x1 and two USB-C 3.2 Gen 2x1 Ports. Furthermore, the EX-1227HM is equipped with two DisplayPorts and two HDMI Ports, each with 4K@60Hz for connecting two monitors, as well as a network connection for complete integration into a network and a 3.5mm Jack Socket for headphones/microphone. Furthermore, the EX-1227HM supports two USB-C PD Ports with up to 100W, so you can easily power your Notebook/MacBook and other devices. In addition, the EX-1227HMS has a USB-A Quick Charge 3.0 Port with up to 18W, allowing you to charge Tablets and Smartphones at top speed.
- 17-in-1 Docking Station in aluminium housing with Thunderbolt 4 / USB-C connection
- Charges Notebooks/MacBooks and other devices with a maximum total power of 240W
- 2x USB-C Ports Power Delivery (PD) charging function up to 100W (20V/5A)
- 1x USB-A Port Quick Charge 3.0 charging function up to 18W (5V/3A / 9V/2A / 12V/1,5A)
- 2x HDMI 4K@60Hz and 2x DisplayPort (DP) 4K@60Hz
- DisplayPort for up to two screens with different content (MacOS: only same content possible)
- For Notebooks/MacBookswitht USB-C / Thunderbolt Port
- Thunderbolt 4 Cable and 240W (20,5V/11,7A) Power Supply included in the scope of the delivery
- On/Off button for easy switching on and off of the EX-1227HM
Packaging Contents:
EX-1227HM, Power Supply (20.5V/11.7A), Thunderbolt 4 Cable (1m), Manual
| Application: | Standard |
|---|---|
| Cable length: | 1.0m |
| Charging power total: | 240W |
| Colour: | dark grey |
| Data transmission: | 10Gbps |
| Housing: | Metal |
| Inputs: | USB-C Port |
| Interface: | Thunderbolt 4 / USB 3.2 |
| Mounting Type: | Desktop |
| Number of ports: | 17 |
| Outputs: | USB A+C/HDMI/DP/RJ45/audio |
| Power connection: | Power Supply |
| Temperature range: | 0°C to +55°C |