16-Ports USB 3.2 Gen 1 Metal HUB for Table, Wall and DIN-Rail, 15KV ESD Protection
The rugged, industrial-grade EX-11236HMS is a USB 3.2 Gen 1 metal hub for up to sixteen end devices that can be mounted on the wall, in a 19" rack or on a DIN rail. It can be connected to two host PCs, selectable via a toggle switch, and has sixteen screw-lock USB-A 3.2 Gen 1 ports for end devices with a performance of up to 5 Gbps (SuperSpeed USB 5Gbps). Using the external power supply, the hub provides up to 2.4A per port with a maximum output of 120W. This makes it easy to charge iPhones, iPads, smartphones and tablets. Power is supplied via the included power supply or an optional DIN-Rail power supply (self-powered).
- USB 3.2 metal HUB with 16x USB 3.2 Gen 1 downstream A-ports
- 15KV ESD protection for each output
- Power supply +12V to +30V DC via terminal block or DC-jack
- Up to 2.4A per port, total output power max. 120W
- Supports USB battery charging V1.2
- Can also be used as a USB charger without connection to the host PC
- Automatically detects the data transfer rate of connected peripherals
- Wall bracket, 19"-rack bracket and DIN-Rail kit included
- Rugged metal housing with compact industrial design
- LED indicators for power and link Status
- Chipset: VL817-Q7S
Packaging contents:
EX-11236HMS, Power Supply (24V/5A), 2x USB 3.2 Gen 1 Cable 2m, DIN-Rail Kit, 19"-rack brackets, Wall mounting brackets, Manual
| Application: | Industrial |
|---|---|
| Cable length: | 2.0m |
| Charging power total: | 120W |
| Colour: | black |
| Data transmission: | 5Gbps |
| Housing: | Metal |
| Inputs: | 2x USB-B Socket |
| Interface: | USB 3.2 Gen 1 |
| Mounting Type: | DIN-Rail |
| Number of ports: | 16 |
| Outputs: | 16x USB-A socket |
| Power connection: | DC Jack & TB 12-30V |
| Surge protection: | 15KV ESD |
| Temperature range: | 0°C to +55°C |